Sepet 0
naturel

NATUREL ÜRÜNLER

Doğal sabunların yararları saymakla bitmiyor. Cilt hastalıklarına iyi geliyor, deriyi yumuşatıyor. Yüzde yüz doğal olarak üretilen sabunların cilde pek çok yararı var. A vitamini ve mineraller içeren kayısı sabunu, tüm cilt tiplerine uygun.

Özellikle yüz temizliği kullanımında ideal. Lavantalı sabun, hassas ve yağlı cilde sahip olanlara tavsiye ediliyor. Susam sabunu, cildi besliyor. E vitamini, protein, mineral ve amino asitler içeriyor. Tarçınlı sabunu hassas cilde sahip olanlar dikkatli kullanmalıdırlar. Sabun cildi zararlı mikroorganizmalardan ve çevrenin zararlı etkilerine karşı koruyorlar; enfeksiyon, alerji, tahriş ve kuruluğu önlüyor. Vücut kokusuna neden olan terin içeriğindeki maddelerin bakteriler tarafından parçalanmasını engelliyor. Bu yüzden, cilt bakımı ve temizliğindeki en önemli beklenti koruyucu asit örtüsünün mutlaka devam ettirilmesi.

5000 yıllık sabun kültürü

Abdulla’nın yerel dokumaları, Siirt’te özel tezgahlarda dokutuluyor. Peştamal ve havlu ürettirmek için özel atölye kurulmuş, keçe, tiftik, yün, pamuklu, ipek el dokuması rengarenk kumaşlar gözalıcı. Yöresel yaygılar, kürklü yatak örtüleri son derece orijinal. Bir de otantik işlemeli banyo tasları var ki, kullanımdan çok dekoratif amaçlı da satın alanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

İlk sabunun Romalılar tarafından bulunduğuna dair efsanelerin aksine, ilk sabun tariflerine M.Ö 2500 yılına ait Sümer yazıtlarında rastlanıyor. Ancak çeşitli işlemlerle elde edilen maddenin “sabun” olarak adlandırılması Romalılar dönemine rastlıyor. İlk kez döneminin önemli fizikçilerinden biri olarak gösterilen Galen, sabunu temizlik ve tedavi için kullanım aracı olarak tanımlıyor.

Osmanlılarda ise sabunla ilgili ilk düzenlemeler Fatih Sultan Mehmet, 2. Bayezid, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman devri kanunnamelerinde görülüyor. Osmanlı’da sabun fabrikalarının kurulup seri üretime geçmesi 19.yüzyıllı buluyor.

SABUN ÇEŞİTLERİ %70 Zeytinyağı ve Bitki Özleri